Petusie.pl – Sklep dla zwierząt

Jak pomóc psu przetrwać upał?

Podobnie jak dzieci i starsi ludzie, psy powinny mieć zapewnioną ochroną przed słońcem i upałem. Powinniśmy mieć na uwadze, że psie ciałka szybko się nagrzewają, a upał może okazać się dla nich bardzo męczący, a nawet skończyć się śmiercią zwierzęcia.

Rolą opiekuna jest zadbanie o bezpieczeństwo i zdrowie psa i pomoc w przetrwaniu trudnych dla niego upalnych dni. Psy podobnie jak i ludzie pod wpływem ciepła mogą doświadczyć udaru cieplnego czy zawału serca. Podpowiemy więc jak możesz pomóc swojemu pupilowi przetrwać trudne chwile.

Odwodnienie u psa

Na spacer z psem w cieplejsze dni warto wziąć psu wodę i podawać mu co jakiś czas, aby nie doprowadzić do jego odwodnienia. Aż 60% ciała psa stanowi woda, dlatego musimy zadbać o to, aby pies zawsze miał stały dostęp do świeżej wody – zarówno w domu jak i na spacerach.

Odwodnienie może wystąpić w wyniku biegunki, wymiotów czy niewydolności nerek, ale także przez brak dostępu do wody i udar cieplny. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko dla psa, gdyż pies wykazuje objawy silnego osłabienia, ma problemy z utrzymaniem równowagi, nie może chodzić, leży bez ruchu. Przy skrajnym odwodnieniu może dojść nawet do cofnięcia gałek ocznych w głąb czaszki. W przypadku odwodnienia u psa, do którego najlepiej w ogóle nie dopuszczać należy jak najszybciej podać psu kroplówkę uzupełniającą elektrolity. Suchą karmę zamienić na mokrą, którą możemy dodatkowo rozcieńczyć wodą.

Pamiętajmy o zadbaniu butelki z wodą i miskę dla psa. W sklepach zoologicznych bez problemu dostaniemy także bardzo praktyczne i wygodne bidony i pojniki turystyczne dla psa, dzięki którym pies zawsze będzie miał dostęp do wody w trakcie spaceru.

Spacer z psem w upał

W gorące dni powinniśmy ograniczyć aktywność psa do minimum. System chłodzący psa znajduje się jedynie w pysku i na łapach. To zbyt mało, aby pies mógł skutecznie się schłodzić. Duże przemęczenie wiąże się z osłabieniem serca i całego organizmu. Zbyt duża aktywność w czasie upału może skończyć się dla psa zawałem serca i udarem cieplnym.

Ważne jest także podłoże, po którym spaceruje pies. Zadbajmy o to, aby pies nie chodził po rozgrzanym chodniku, asfalcie, kamieniach czy kostce brukowej. To może doprowadzić do odparzeń u psa na łapach, które są bardzo bolesne i wiążą się z problemami z chodzeniem i koniecznością podjęcia leczenia weterynaryjnego. Wybierajmy trawiaste ścieżki i zacienione alejki, dzięki którym nasz pupil nie nabawi się podrażnień na łapkach. Jeżeli już musimy przejść po twardej nawierzchni, zadbajmy o zabezpieczenie psich łap wazeliną lub specjalnymi butami ochronnymi dla psa.

Pamiętaj także, aby nie zakładać psu kagańca, który uniemożliwia mu dyszenie. To praktycznie jedyny sposób na chłodzenie się psa, dlatego musi mieć możliwość swobodnego dyszenia. Jeżeli pies musi mieć kaganiec, np. w podróży to wybierz tzw. kaganiec fizjologiczny, dzięki któremu pies będzie mógł swobodnie chłodzić się poprzez pysk.

Jak pomóc psu w upał w domu?

Także w domu pies będzie potrzebował Twojego wsparcia w przetrwaniu upału. Zadbaj, aby pies mógł przebywać w chłodnym pomieszczeniu – zasłoń i zamknij okna od nasłonecznionej strony, włącz klimatyzację lub zwykły wentylator domowy.

Warto skorzystać także ze specjalnych mat chłodzących dla psa lub kamizelek. Dzięki nim pies będzie miał posłanie, na którym poczuje ulgę i będzie mógł sobie odpocząć z ulgą od gorąca.

Dla lepszego chłodzenia i ulżenia psu w upał, warto podawać psu kostki lodu lub mrożone owoce, które pies bardzo lubi, np. banany, jabłka itd. Lub dodaj je do miski z wodą dla utrzymania niskiej temperatury wody do picia dla psa. Warto także otulić psa mokrym ręcznikiem lub założyć na niego mokry t-shirt dzięki czemu pies poczuje odrobinę ulgi.

Basen dla psa, fot. Adobe Stock

Kolejną ulgę jaką możemy zapewnić naszemu psu w trakcie upału to basenik wypełniony wodą. Jeżeli dysponujemy własnym ogródkiem to odrobina wody w dużej misce lub specjalny basenik dla psa będzie nie tylko ogromną ulgą, ale też świetną atrakcją dla psa. Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, zabierz psa nad wodę i pozwól mu skąpać się w wodzie. Twój pupil będzie Ci bardzo wdzięczny za tę chwilę orzeźwienia.

Pielęgnacja sierści w walce z upałem

Do upału można psa przygotować także odpowiednią pielęgnacją sierści. Warto udać się na wizytę do groomera i ostrzyc psa jeśli jego sierść nadaje się do strzyżenia lub wyczesać martwy podszerstek, aby ulżyć psom, zapobiec skołtunieniu się sierści co sprzyja powstawaniu odparzeń i tzw. hot spotom u psa. Wyczesanie psa pozwala także lepiej oddychać skórze. Pamiętajmy także o tym, aby nie strzyc psa zbyt krótko. Sierść i podszerstek chronią psa przed negatywnym działaniem promieni słonecznych i pozwalają dłużej utrzymać optymalną temperaturę skóry psa i zapobiec przegrzaniu.

Przed wyjściem z psem na spacer na słońce, warto posmarować także psi nos kremem z filtrem 50. Nos psa jest niezwykle wrażliwy i często podatny na podrażnienia słoneczne czego efektem mogą być krostki i ropne wypryski na psim nosie. Psi nos pod wpływem ciepła i zbyt ostrego słońca może się także odbarwiać, tracić pigment i zmieniać kolor z czarnego na brązowy (tzw. letni nos).

Nie zostawiaj psa samego

Staraj się nie zostawiać psa samego w rozgrzanym mieszkaniu bez dostępu do wiatraka. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w samochodzie nawet na chwilę, a także pod sklepem. To częste błędy popełniane przez właścicieli, które często kończą się udarem cieplnym psa, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Your email address will not be published.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare