Ciąża to bardzo wyczekiwany moment i ogromne wyzwanie dla właścicieli, aby razem ze swoją suczką przeszli przez ten wymagający szczególnej opieki czas. Wraz z nowymi wyzwaniami w postaci narodzin miotu pojawiają się pytania i wątpliwości. W tym artykule odpowiemy na większość z nich.
Ile trwa ciąża u psa?
Ze wszystkich pytań to pojawia się najczęściej. Dlaczego? Ponieważ długość ciąży u psa znacząco różni się od tej ludzkiej. Ciąża u psa trwa średnio jedynie ok. 2 miesięcy (od 57-70 dni). Przy planowanym miocie w hodowli należy odnotować dokładną datę krycia. Jeśli są dwa krycia, należy odnotować obie daty i spodziewać się, że poród nastąpi między 63 a 65 dniem później.
Przed ciążą u psa – o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim należy trzymać sukę w odosobnieniu, pamiętając, że ruja trwa przez kilka dni i w tym czasie może dojść do zapłodnienia przez innego psa. Po planowanym kryciu warto zapewnić także suce spokój.
Zarówno suka jak i samiec przed kryciem powinni zostać przebadani przez lekarza weterynarii i być w dobrej kondycji, a suka powinna otrzymywać wysokiej jakości karmę. To pozwala zwiększyć szansę na zdrowy miot i sprawną ciążę i poród suki.
Jak zadbać o sukę w czasie ciąży?
Kiedy weterynarz potwierdzi, że doszło do zapłodnienia wówczas ustalamy z lekarzem jakie suplementy podawać suce. Na początku nie zmieniamy dotychczasowego sposobu karmienia, stale podając psu karmę jakości premium bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA), aby wspomóc rozwój miotu w okresie płodowym, a także podczas produkcji mleka. Po mniej więcej szóstym tygodniu zaleca się zwiększenie ilości pokarmu podawanego suce.
W tym okresie zalecane są produkty wysokoenergetyczne o niskiej zawartości błonnika. W miarę powiększania się płodu wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej co wymusza częstsze, ale mniejsze posiłki. W ostatnich trzech tygodniach ciąży u psa spożycie karmy powinno wzrosnąć nawet o półtora raza w stosunku do normalnego poziomu. Posiłki powinny być częstsze, ale objętościowo małe.
W trakcie ciąży suka będzie potrzebowała spokojnego miejsca, w którym będzie odpoczywała. Nie forsuj jej zbyt długimi spacerami i zbyt intensywnym wysiłkiem. Niech sama decyduje na jaki wysiłek może sobie pozwolić. Monitoruj czy z pochwy suki nie wydostaje się żadna wydzielina i wszelkie wątpliwości od razu zgłaszaj weterynarzowi.
Pierwsze objawy ciąży u psa – jak ją rozpoznać?
Wykrycie ciąży u psa na wczesnym etapie jest bardzo trudne. Ciążę u psa wykrywa się za pomocą pomiaru poziomu hormonu jakim jest relaksyna w badaniu krwi. Jednak badanie będzie miarodajne nie wcześniej niż po mniej więcej 2 tygodniach od krycia. Wynik może wyjść także ujemny jeśli miot liczy tylko jedno lub dwa szczenięta. Pozytywny wynik testu wskazuje, że pies jest w ciąży w momencie badania, ale nie oznacza, że ciąża się powiedzie. Lekarz weterynarii może wykonać badanie palpacyjne brzucha po około trzech do czterech tygodni po kryciu.
Największą pewność co do ciąży u psa daje wykonanie USG jamy brzusznej. W zależności od sprzętu i psa potwierdzenie ciąży może nastąpić po trzech tygodniach od krycia. Większość badań wykonanych po 28. dniu ciąży jest wiarygodna. Za pomocą USG nie jest jednak możliwe dokładne określenie wielkości miotu. W tym celu przeprowadza się RTG jamy brzusznej w ostatnich dwóch tygodniach ciąży. Należy wykonać badanie, aby wiedzieć, w którym momencie suka kończy poród.