Petusie.pl – Sklep dla zwierząt

Produkty, których nie może jeść pies

Każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga chce, aby jego przyjaciel czuł się dobrze, był szczęśliwy i żył jak najdłużej. Często chcąc dla naszych psów dobrze szkodzimy im kiedy dzielimy się z nimi naszymi ludzkimi posiłkami nie mając świadomości, że pies nie może jeść tego wszystkiego co człowiek. Ważne jest więc, aby poznać listę produktów, których Twój pies nie może jeść, aby mu nie zaszkodzić.

Nie dla psa czekolada

Czekolada jest bardzo silną trucizną dla psów o czym często właściciele czworonogów nie mają pojęcia. Zawiera ona substancję o nazwie teobromina, która występuje w kakaowcu i jest toksyczna dla psów (nie wytwarzają one enzymu, który jest w stanie poradzić sobie z tą substancją). Nasilenie zatrucia teobrominą zależy od rodzaju czekolady, spożytej ilości i wielkości psa. Na przykład, ciemna czekolada ma wyższe stężenie teobrominy niż czekolada mleczna. Objawy zatrucia czekoladą obejmują wymioty, biegunkę, drżenie, drgawki i śmierć. Dlatego bardzo ważne jest niepodawanie psu czekolady, pilnowanie dzieci, aby nie dzieliły się słodkościami z pupilem, a także zamykanie szafek i szuflad, z których pies może sobie samodzielnie wyjąć czekoladę. W przypadku spożycia przez psa czekolady i wystąpienia objawów, należy natychmiast udać się do weterynarza.

Biała czekolada również trująca dla psa

Często pojawiają się wątpliwości czy jeżeli biała czekolada nie zawiera kakao to również stanowi zagrożenie. Odpowiedź jest twierdząca. Biała czekolada również zawiera teobrominę, ale znacznie mniejszej ilości, niestanowiącej zagrożenia dla psa. Jednak trzeba mieć na uwadze, że zawiera wysoki poziom tłuszczu co rodzi ryzyko wystąpienia wymiotów i biegunki u psa, a w przypadku zjedzenia większej ilości białej czekolady może wystąpić zapalenie trzustki. Zatem zdecydowanie lepiej nie podejmować ryzyka utraty zdrowia naszego pupila i zamiast czekolady zaoferować mu bezpieczne dla niego psie przysmaki.

Jeśli chcesz sprawić pupilowi przyjemność i poczęstować go czekoladą, skorzystaj z oferty specjalnych czekolad dla psów, np. marki Trixie. Sprawisz pupilowi miły prezent bez ryzyka, że wyrządzisz mu krzywdę.

Gotowane, pieczone, smażone kości

Kolejnym produktem, którego psy nie mogą jeść, a często nieświadomi właściciele serwują im go jako posiłek są kości poddane obróbce termicznej: gotowaniu, smażeniu, pieczeniu. Psy nie mogą jeść gotowanych kości, a w szczególności kości drobiowych. Wiąże się to z tym, że kości poddane obróbce termicznej są bardzo kruche, po rozgryzieniu przez psa stają się bardzo ostre i są w stanie łatwo uszkodzić przewód pokarmowy psa doprowadzając do krwotoku wewnętrznego. Ponadto gotowane kości w przewodzie pokarmowym stają się bardzo twardą materią przypominającą cement co doprowadza do bardzo poważnych problemów z trawieniem i wydalaniem (bolesne zaparcia). Często wymagana jest interwencja weterynarza, aby pies mógł się wypróżnić po takim posiłku.

Awokado dla psa – tego Twój pies jeść nie może

Wydawałoby się, że owoce i warzywa są dla psów zdrowe, bo przecież dla ludzi jak najbardziej są, jednak istnieją takie warzywa i owoce, które psom szkodzą. Awokado jest jednym z nich. Zawiera substancję zwaną persyną, która stanowi dla psa truciznę, a po spożyciu przez psa większej ilości awokado, mogą wystąpić objawy zatrucia takie jak biegunka i wymioty. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli pies zje niewielką ilość awokado to nic złego się nie stanie, jednak gdy ilość zjedzonego przez psa awokado może stanowić zagrożenie. Oprócz persyny zawartej w awokado, owoce ten jest także niebezpieczny dla psa ze względu na dużą pestką. Połknięta przez psa może stanowić ogromny problem utknięciem jej w przewodzie pokarmowym co będzie wymagało interwencji chirurgicznej.

Produkty, których nie może jeść pies

Cebula, szczypiorek, czosnek – również nie dla psa

Podobnie jest z cebulą i czosnkiem. Dla ludzi stanowią cenne warzywa z silnymi właściwościami atybakteryjnymi, jednak dla psów stanowią problem. Cebula zawiera substancję zwaną tiosiarczanem, która jest toksyczna dla psów (i kotów). Kiedy pies zjada cebulę, tiosiarczan uszkadza ich czerwone krwinki, co może prowadzić do anemii. Objawy toksyczności cebuli obejmują osłabienie, senność, utratę apetytu i wymioty.

Nie wszystkie cebule są tak samo toksyczne dla psa. Na przykład, gotowane cebule są bardziej niebezpieczne niż surowe, ponieważ gotowanie rozbija ściany komórkowe cebuli i uwalnia więcej tiosiarczanu. Podobnie, odwodnione cebule (takie jak cebula w proszku) są bardziej niebezpieczne niż świeże, ponieważ są bardziej skoncentrowane. Wystarczy zaledwie 15 gramów cebuli na kilogram masy ciała, aby doprowadzić do zatrucia cebulą u psów. W przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.

Czosnek z kolei w niewielkich ilościach może wzmacniać odporność u psa. Często stosuje się go jako naturalny sposób na walkę i profilaktykę gardii u psa, a także innych chorób. W większych ilościach staje się jednak niebezpieczny i zwiększa ryzyko wystąpienia anemii u psa. Warto jednak wiedzieć, że pies musiałby zjeść bardzo dużo czosnku w dłuższej perspektywie czasowej, aby wystąpiły u niego objawy zatrucia.

Ksylitol śmiertelnie groźny dla psa

Innym zagrożeniem jest popularny słodzik jakim jest ksylitol. Występuje w wielu produktach, w tym w gumie, żelkach, cukierkach, wypiekach czy paście do zębów. Znajduje się on również w niektórych masłach orzechowych. Podczas gdy jest produktem w pełni bezpiecznym dla ludzi, stanowi śmiertelne zagrożenie dla psów. Nawet niewielka ilość ksylitolu może spowodować niski poziom cukru we krwi, drgawki, niewydolność wątroby, a nawet śmierć psa. Objawy zatrucia ksylitolem u psów mogą wystąpić bardzo szybko, czasami w ciągu 30 minut od spożycia. Objawy obejmują wymioty, senność, osłabienie, zapaść, drżenie i drgawki. W przypadku wystąpienia objawów wymagana jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna.

Your email address will not be published.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare